4 כללי יסוד לתביעות תעבורה

כאשר מדברים על תביעות תעבורה, למעשה מדובר על תביעות אשר מוגשות במסגרת הדין הפלילי מטעם המדינה על פי סט של חוקים הכוללים את פקודת התעבורה, תקנות התעבורה ועוד. לרוב, תביעות התעבורה מתבררות בפני בתי המפשט לתעבורה, אלא אם מדובר בעבירות חמורות ביותר – אשר יתנהלו בפני בית המשפט המחוזי. אנחנו כאן כדי להסביר לכם על כללי היסוד לתביעות תעבורה ולספק לכם את האינפורמציה הנחוצה של התמודדות מולן. 

 

מתי ניתן לתבוע בגין תביעות תעבורה

תביעות תעבורה מוגשות לרוב כאשר מדובר בעבירות תעבורה אשר כרוכות בזימון חובה לבתי משפט כגון עבירות הכוללות נפגעים, עבירות שנבעו מנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים וכן חריגה מעל 30 קמ"ש מעל המהירות המותרת. לצד עבירות חמורות אלו, ניתן לקיים תביעות תעבורה לאור ברירת קנס או משפט, שבהן הנהג מבקש להישפט בפני בית משפט במקום לשלם את שווי הקנס.

תביעות תעבורה

הפרוצדורה של תביעות תעבורה

תביעות תעבורה מסווגות כעבירות פליליות ולכן סט הכללים והחוקים שחלים עליהם נתונים לפרוצדורה של תקנות סדר הדין הפלילי. בהתאם, מקריאים את כתב האישום למול הנהג הנאשם ועל הנאשם לציין אם הוא מודה או כופר באשמה המיוחסת לו.

במידה שהנאשם בוחר להודות בעבירה, בית המשפט ירשיע אותו ויטיל עליו עונש בהתאם לסט כללים הכוללים את מתחם הענישה.

במידה שהנאשם כופר באשמה, הוא רשאי להעלות טענות מקדמיות ופרוצדורליות. אם לא בוחר לעשות כן, יעברו לשלב ההוכחות בהן יוצגו הראיות וישמעו עדים רלוונטיים במידה שיש. לאחר שלב זה בית המשפט יכריע אם הוא מרשיע את הנאשם או לא, ובמידה שבוחר להרשיעו, גם יקבע את עונשו.

 

עסקת טיעון בתביעות תעבורה

הרבה מתביעות התעבורה מוסדרות בעסקת טיעון, במסגרתה מגיעים לפשרה בין התובעים (נציגי המדינה) לבין הנאשם. לרוב, בית המשפט יכבד את עסקת הטיעון, אך במידה שהוא מוצא אותה כלא סבירה, הוא רשאי לפסול אותה ולנמק מדוע.

תביעות תעבורה

התיישנות תביעות תעבורה

ישנם כללים שונים לגבי עבירות תנועה שונות. במסגרת כך, אם נהג קיבל קנס כדוגמת נהיגה מהירה, היעדר מתן זכות קדימה, חניה באדום לבן ועוד – תקופת ההתיישנות תהא עד שנה.

לעומת זאת, אם ישנה עבירה אשר בעלת זימון חובה למשפט כדוגמת העיל, תקופת ההתיישנות הינה עד 5 שנים מביצוע העבירה.

אולם, במידה שמדובר בעבירה שצולמה במצלמת תנועה ומדובר במעבר ברמזור אדום, תקופת ההתיישנות הינה ארבעה חודשים בלבד, למעט מקרים חריגים.

 

לסיכום

אם אתם עומדים בפני תביעת תעבורה אנחנו ממליצים לכם לפנות לאתר בדרכים, אשר מכיל מגוון כתבות ואינפורמציה על עבירות כגון תאונת דרכים, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים ועוד. לצד זאת, במסגרת האתר ניתן למצוא מגוון רחב של עורכי דין בתחום התעבורה אשר יסייעו לכם בהתמודדות עם העבירות בגינן אתם נתבעים.

תביעות תעבורה

הנושאים עליהם עברנו
שתפו בקליק​

מידע נוסף בנושא

שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם איש קשר, אשמח לקבל פרטים.