כל כמה זמן מנוף צריך טיפול תקופתי

בדומה לרכבים שלנו, גם על מנופים, באופן לא מפתיע, לעבור טיפול תקופתי.

כל כמה זמן? התשובות בפנים.

 

כלל מתקני ההרמה צריכים לעבור טיפול אחת לתקופה מסוימת שמשתנה בהתאם לסוג המנוף ואף בין מנופים ספציפיים במקרים מסוימים. הסיבות שמנופים עוברים טיפול תקופתי על פי חוק עשויות להיות ברורות כשמש בצהריים – המנוף נשחק ומתיישן ככל שעובר הזמן והוא צובר זמן עבודה. על כן צריך אדם מוסמך שיכשיר את המנוף ויאשר שהוא בטיחותי לפעול לפחות עד הבדיקה הבאה.

 

סוגים שונים של מנופים

ישנם לא מעט סוגים שונים של מנופים – עגורני צריח, במות הרמה, מנופי סל ועוד. הם נבדלים אחד מהשני במשקל שהם יכולים להרים, בייעוד (חלקם להרמת אנשים שיעבדו בגובה, חלקם להרמת ציוד מסוים) ואף בצורתם וגודלם. ובכן, בהתאם גם תדירות הטיפול בהם תהיה שונה. אם ברצונכם להשכיר מנוף למען מטרה מסוימת, כולל מפעיל למנוף כמובן, לא חסרות חברות אשר מספקות מענה לרצון זה, כגון גואטה מבנים ניידים.

 

תדירות הבדיקות

על פי חוק, ישנו הבדל עקרוני בין מכונות הרמה שאינן משומשות בעבודות בנייה לעומת אלו שכן. בנוסף, בודק מוסמך רשאי לקבוע תדירות גבוהה יותר.

 

מכונות הרמה שאינן משומשות בעבודת בנייה

על מכונות אלו, כאמור על פי חוק, לעבור טיפול תקופתי אחת ל- 14 חודשים. עם זאת, בהתאם לשחיקת המכונה והשימוש בה, רשאי בודק מוסמך להגדיר טיפול תקופתי למספר קטן יותר של חודשים, כלומר בתדירות גבוהה יותר.

 

מכונות הרמה אשר משומשות לבנייה

בשונה מהמכונות שצוינו קודם, אלו אשר משומשות לבנייה, באתרי בנייה וכדומה צריכות לעבור טיפולים בתדירות גבוהה בהרבה. כל שישה חודשים מכונות אלו צריכות לעבור בדיקה.

 

על אילו מכונות מדובר?

מכונות אלו, שמשומשות לבנייה וצריכות לעבור בדיקה אחת לשישה חודשים הם במות הרמה ועגורני צריח. כאמור, לרוב מכונות אלו יימצאו באתרי בנייה.

 

הסיבה לשוני

הסיבה לכך שתדירות הבדיקות בין שני הסוגים שונה נעוצה בתדירות השימוש ובסוג הפעולות, ישנה התאמה. ההנחה היא שמכונות אשר נמצאות באתרי בנייה יישחקו מהר יותר בעקבות השימוש הרב והפעולות שיבוצעו איתן.

 

מי רשאי לבדוק מכונות הרמה?

כמובן שלא כל אדם יכול להיות הבודק שמאשר שימוש במכונת הרמה. על מנת להיות בודק צריך לעבור הסמכה הכוללת 158 שעות לימוד. בין הנושאים הנלמדים – סוגי מתקני הרמה, רכיבים, אתיקה והבדיקה עצמה.

 

מי יכול להתקבל לקורס?

דרישות הקבלה הן קודם כל להיות מהנדס מכונות (או הנדסאי מכונות), להיות בעל ניסיון מקצועי ואף בעל ניסיון בהסמכה בתחום זה.

 

לסיכום

לסיכום, ניתן לסווג את המנופים לשני סוגים בכל הקשור לתדירות בבדיקות התקופתיות – אלו המשומשות לבנייה ואלו שלא. המכונות שמשומשות לבנייה יעברו כל שישה חודשים בדיקה, והאחרות כל כ- 14 חודשים. בודק מוסמך יכול להגדיר תדירות גבוהה יותר למכונה מסוימת, אם הוא רואה צורך בכך.

 

אתרי בנייה

הנושאים עליהם עברנו
שתפו בקליק​
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מידע נוסף בנושא

למנוע את הגניבה הבאה

יודעים שכל אופנוע שלישי בארץ, ככל הנראה ייגנב? שמעתם שהימים הכי "חמים" לגניבת אופנועים הם ימי שני עד רביעי? סטטיסטיקה עגומה עד מאוד, אפילו אם

מהם הנזקים לרכב של תאונה חזיתית

כבישי ישראל הפכו למסוכנים במיוחד בשנתיים האחרונות. משבר הקורונה הביא לעלייה חדה בכלי הרכב שנמצאים על הכביש, עד שנראה שתאונה היא מצב בלתי נמנע. התאונה

מה עדיף – צמיגי קונטיננטל או מישלין?

עונת הגשמים מגיעה בעצלתיים, ואחרי סשן הגשמים הראשון, כל מי שנהג באותו היון נזכר בחשיבות של צמיגים טובים לחורף. מניעת החלקות, אחיזה משופרת לכביש ונהיגה

מה עדיף לרכוש או לשכור משאית

התלבטות לגבי קנייה או השכרה של משאית עולה בדרך כלל במצבים שבהם מקימים עסק חדש או כשמשדרגים עסק קיים. השאלה העיקרית בכל הנוגע להתלבטות זו

4 דרכים לשמירה על הרכב מגניבה

אחת הבעיות הקשות ביותר בעולם המודרני היא השמירה על הרכב הפרטי מפני גניבות. בעשורים האחרונים גבר הביקוש לרכבים פרטיים באופן משמעותי, ואיתו גדלה הפשיעה בתחום.

4 סיבות לקניית רכבים לפירוק

שוק הרכבים בישראל ממשיך להיות מוצף מידי שנה באלפי מכוניות ישנות, שחלקן כלל אינן ראויות לנסיעה ומהוות מפגע בטיחותי וסביבתי. כדי להתמודד עם תופעה זו,