איך לייבא רכבי יוקרה באופן עצמאי

תוכן עניינים

אנשים המעוניינים לייבא דגמי רכבים שאינם קיימים בארץ או רכבים יוקרתיים יכולים לעשות זאת באופן עצמאי אך לקחת בחשבון מספר דברים.

המאמר יסביר איך לייבא רכבים יוקרתיים באופן עצמאי.

 

מהם התנאים לייבוא רכבים עצמי?

יבוא אישי של רכבים מותר על פי החוק לתושבי ישראל במידה והם עומדים בתנאים הבאים. בראש ובראשונה יש לקבל אישור על יבוא הרכב ממשרד התחבורה. שנית, הרכב צריך להיות מיוצר עד שנתיים לפני היבוא ולכן אינו חייב להיות רכב חדש. שלישית, בכל שנה מותר לייבא רכב אחד ולא יותר והתנאי האחרון הוא לשאת ברישיון נהיגה המתאים לסוג הרכב אותו מייבאים. אנשים הנמצאים במעמד של סטודנטים ששהו בחול שנה וחצי ואנשים עם מעמד תושב חוזר יכולים לייבא רכבים שיוצרו עד 4 שנים לפני הייבוא ולא יותר מ-9 חודשים לאחר שחזרו ארצה. בנוסף, ביום חזרתם של התושבים הם צריכים להיות מעל גיל 17.

 

תשלום המיסים

על מנת לשלם על פי החוק את המיסים על הרכב יש צורך להעריך אותו ולהוסיף את הוצאות הייבוא בין אם מדובר על הובלה ובין אם על ביטוח. ההערכה צריכה להיות סבירה אלא אם כן מקבלים אישור להעריך את הרכב על פי המחירון. שחרור הרכב מהמכס מחייב את תשלום המכס ותשלום המיסים שנקבעו על פי ההערכה. מדובר על מס היבוא שכולל גם מס קניה ומע"מ. אם הרכב עומד בתנאי הסחר שיש לישראל עם מדינות שונות מסי היבוא יהיו זולים יותר. למשל, תשלום המס על רכב אספנות יהיה 101% כשמדובר במדינות שבהסכם או 115% כשמדובר במדינות שאינן בהסכם.

 

תשלום מיסים על רכב יוקרתי

על רכבי יוקרה מתווסף מס ייבוא על המס הרגיל. כלומר, לרכב מעל 300 אלף ש"ח יוכפל המס ב- 20% מס חלקי מחיר הרכב לצרכן. מחיר לצרכן שמייבא רכב באופן עצמאי הוא התוצאה של העסקה בהפחתת השימוש ברכב מהיום שייצרו אותו. אם התוצאה גבוהה מ-300 אלף ש"ח יחשבו את המס על פי הנוסחה לעיל. כשמדובר על ייבוא רכב היברידי מפחיתים ממס הקניה את המס הירוק על פי דרגת הזיהום של הרכב. גם רכב המותקנים בו אביזרי בטיחות יקבל הפחתה במס בייבוא עצמי.

 

כיצד משחררים רכב מהמכס?

כדי לשחרר את הרכב מהמכס יש להביא אישור ומומלץ להנפיק אותו דרך סוכן מכס. יש לדאוג למסמכים רבים כמו: רשימון מקורי, טופס 21, חשבון מכר, רישיון רכב, רישיון ייבוא, קארפקס לרכב המיובא מארה"ב, רישיון נהיגה תקף, חשבונית על ההובלה, המטען והביטוח, שטר מטען, תווית רישוי וייפוי כוח לסוכן במידה ומסתייעים בסוכן מכס. במידה ועולה חדש מייבא רכב עליו להצטייד גם ברישיון נהיגה זר ומסמכים נוספים. לרכב אספנות יש להצטייד גם בטופס 139.

 

פורשה

שתפו בקליק​
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email